Płytki wielkoformatowe na ścianę w salonie – pomysły na aranżację

Płytki to podstawa aranżacji łazienki, kuchni przedpokoju. Tradycyjnie wykańcza się nimi ściany i podłogi. Popularność gresu tych pomieszczeniach wynika z jego licznych zalet: estetycznego wyglądu, łatwości w czyszczeniu, wysokiej odporności na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Zalety te sprawiają, że płytki ceramiczne równie dobrze zaprezentują się w pomieszczeniach reprezentacyjnych np. salonie. W ostatnich sezonach modne jest wykańczanie pokoju dziennego wielkoformatowymi płytkami. Jakie są pomysły na aranżacje ściany w płytkach?

Płytki na ścianie w salonie – jaki jest klucz do sukcesu

Płytki ceramiczne na ścianie w salonie to coraz popularniejsze rozwiązanie. Zaprosić można je zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrz, będą także znakomitym dodatkiem do salonu eklektycznego. Aby jednak dobrze zaprezentowały się na ścianie, konieczne jest zastosowanie kilku prostych trików aranżacyjnych. Pierwszym z nich jest wybranie kafli wielkoformatowych – te lepiej się prezentują niż drobny gres, a przy tym pozwala wyeksponować unikatowe wzornictwo. Warto też pamiętać, że pokój dzienny to pomieszczenie reprezentacyjne, dlatego też zastosowane materiały wykończeniowe muszą być wysokiej jakości, dotyczy to również płytek ceramicznych. Trikiem, jaki sprawi, że gres zaprezentuje się elegancko, będzie też użycie minimalnej, wręcz niewidocznej fugi.

MARVILLA-Sansovino-living.jpeg

Jaki płytki dobrze wyglądają na salonowych ścianach?

Ilość kolorów, wzorów, faktur i form płytek ceramicznych potrafi przyprawiać o zawrót głowy. Należy jednak podkreślić, że nie wszystkie kolekcje płytek to te dedykowane salonowym ścianom. Jak już wcześniej wspominaliśmy, do pokoju dziennego wybierać należy tylko wieloformatowe kafle. Najlepiej sięgać po uniwersalne, zawsze modne i neutralne wzory. Jednym z hitów aranżacyjnych, jaki można wykorzystać są kafle marmuropodobne. Dostępne są one w połysku lub w macie. Biało- czarne, z widocznymi żyłkami i nakrapiane doskonale prezentują się na ścianach salonów nowoczesnych, loftowych, zaaranżowanych w stylu nowojorskim. Dodają one wnętrzu elegancji, a jednocześnie dość surowego klimatu.

Na ścianach w salonie świetnie sprawdzają się również wielkoformatowe płytki imitujące beton. Ściana nimi pokryta stanowi doskonałe tło dla drewnianych, metalowych oraz szklanych elementów wyposażenia. Do salonu najlepszym wyborem będą kafle o matowym wykończeniu i nieoczywistej strukturze, która imituje prawdziwy beton. Trik aranżacji, który sprawi, że ściana nimi pokryta będzie elegancka i szykowne, to zastosowania złotej fugi, zamiast tradycyjnej białej lub szarej. Niesztampową aranżację można również osiągnąć, decydując się na finezyjny sposób ułożenia płytek ceramicznych. Przykładem takiego ułożenia jest wielkoformatowy gres trójkątny. Betonowe płytki wielkoformatowe zestawiać można także z meblami oraz dekoracjami w intensywnych kolorach (butelkową zielenią, burzowym granatem, czerwienią, fioletem, bordo) – świetnie się z nimi komponują, tworząc połączenia eleganckie, stylowe i praktyczne.

Do urządzenia salonowych wnętrz od lat wykorzystuje się płytki imitujące naturalną cegłę. Moda na nie nie przemija od wielu sezonów. Taki design świetnie wpisuje się w wiele stylów aranżacyjnych m.in. loftowy, industrialny, nowoczesny czy skandynawski. Płytki klinkierowe świetnie prezentują się na każdej z salonowych ścian, a także dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. Decydując się na nie, warto pamiętać, że we wnętrzu stanowią one mocny akcent, dlatego najlepiej kłaść je jednie na jednym, wybranym fragmencie ściany.

Na jakiej ścianie w salonie sprawdzą się wielkoformatowe płytki?

Płytki wielkoformatowe można położyć na każdej ścianie w salonie. Nie rekomenduje się jednak na wykładanie nimi całego pokoju dziennego, bowiem to rozwiązanie może przytłoczyć wnętrze. Najlepiej więc płytkami pokryć jedną wybraną ścianę. Którą? Klasycznym rozwiązaniem jest ta, na której wisi TV. Bardziej oryginalnym pomysłem będzie umieszczenie kafli na ścianie, pod którą postawi się kanapę, sofę narożnik lub wyłożenie płytkami ceramicznymi wnękę. Gres dobrze odnajdzie się też na pustej ścianie – umieścić można na niej mozaiki czy płytki ścienne ze wzorami. Wykorzystanie takich modeli pozwoli stworzyć dekoracyjny „obraz”, który uatrakcyjni wygląd pomieszczenia.

i-filati-di-rex-1.jpg